Login / Create an Account
Oficiální stránky MS ODS Příbram

Fuksa: Nejsem rebel, ale i za komunistů jsem říkal, co si myslím (Příbram.cz)



O aktuální politické situaci, o jeho politické „rebelii“, ale i o principech druhého pilíře důchodové reformy jsme si povídali s poslancem ODS za Příbramsko Ivanem Fuksou.

Co říkáte na odvolání ministra Pospíšila a policejního prezidenta Lessyho?
Nemám informace, co se týkají ministra Pospíšila, které by dokazovaly jeho neschopnost. V žádném případě nevěřím, že hlavním argumentem je jeho rozpočtová nekázeň. Osobně mi na tom vadí ta forma a rychlost. Co se týče pana Lessyho, tak já si zjišťoval informace, které jsou dostupné. Začínal jsem v regionu, kde i on začínal. Jako šéf městského obvodu, okresní policie i krajské policie byl vždycky férový a neúplatný policista a ve svém regionu měl velmi dobrou pověst. Zároveň byl ale i údajně neuvěřitelný paličák. To, co absolutně nezvládá a za co by skutečně měl odejít, je to, že přes sdělovací prostředky válčil se svým vlastním ministrem a i jinými. Policejní prezident si takové fatální chyby nemůže dovolit. Zda měl pravdu, nebo ne, je v tomto případě druhořadé. Tohle si prostě nemůže dovolit. Na druhou stranu mě rychlost a způsob odvolání dost zaskočil a co mě zaskočilo nejvíce, že z hodiny na hodinu za jeho letitou práci u policie mu byla odebrána i výsluha. To je varovný signál pro všechny policisty ve stylu „buďte zticha“. Každá policie, každý tým potřebuje nějakou svoji osobnost, která si dovolí šéfovi něco říct. Ale musí to být za zavřenými dveřmi a musí to být v rovině, která tu práci někam posune. Jestliže teď všichni policisté vědí, že jestli si nebudou dávat pozor na pusu, tak přijdou o to, co dorovnává rizikovou pracovní činnost, což je výsluhová renta, tak to je děsivé a nemělo se to stát. 

Jaké to je být nazýván rebelem? Cítíte se tak?
Já jsem rebelem nikdy nebyl, ale zároveň jsem si i za komunistů nahlas říkal, co jsem si myslel a to i svým studentům. Jestliže moje rebelie spočívá v tom, že říkám své názory, tak jsem na to i celkem hrdý. Podstata věci je ale ta, že jsme do těchto parlamentních voleb šli s tím, že nebudeme zvyšovat daně. Mně už se kříží to, co jsme prosazovali a hlásali, a to, co ve skutečnosti děláme. Nejsem rebelující poslanec, protože jsem za poslední dva roky podpořil 99 % všech hlasování, která představila koalice. Toto je poprvé, co jsem hlasoval proti. Byl jsem připraven hlasovat i proti přímé volbě prezidenta, ale shodou okolností a součinností výborů jsem nebyl přítomen na hlasování.

Co je pravdy na tom, že vy osobně máte jako podmínku pro hlasování s vládní koalicí místo prezidenta NKÚ?
Problém je úplně jinde. Tři čtvrtě roku je NKÚ bez prezidenta, toho volí poslanecká sněmovna nadpoloviční většinou přítomných poslanců. Já jsem o tento post skutečně projevil zájem. Mimo jiné i argumenty, jak mě naplňuje práce poslance, jak jsem byl v posledních 25 letech zvyklý pracovat až 16 hodin denně, dokazují, že bych našel své uplatnění na pozici prezidenta NKÚ. Působil jsem 14 let v komunální politice na příbramské radnici, čtyři roky jako první náměstek ministra financí, byl jsem předsedou mnoha dozorčích rad státních subjektů, vím, jak fungují státní fondy, a myslím si, že mám dobré předpoklady, abych tuto funkci mohl dobře vykonávat. Nepotřebuji žádné byty jako předešlý předchůdce. Můj cíl je vrátit kredit tomuto úřadu, aby byl braný vážně. Volba doposud neproběhla a tuto pozici nenabízí ani premiér ani vláda, ale rozhodne o tom většina poslanců v tajném hlasování. Pokud budu nominován, tak by soutěž probíhala mezi několika kandidáty. Pokud se to prezentuje tak, že já čekám, až pan premiér přijde a slíbí mu tuto pozici, tak on to ani udělat nemůže.

Odmítl jste zvýšení DPH a daňový balíček, ale hlasoval jste pro druhý důchodový pilíř, jak tomu mají občané rozumět?
Začnu trochu zeširoka a vrátím se k té údajné rebelii. Není to tak, že bychom celou dobu mlčeli a několikrát to podpořili a teď najednou změnili názor. Každý zákon, který vychází z dílny vlády, tak jde do třech čtení do poslanecké sněmovny. Když to šlo do prvního čtení někdy v březnu letošního roku, tak jsme na klubu hovořili v přítomnosti premiéra a padesáti členů ODS: „Petře, slyšíme, že z dílny Kalouska vychází úsporný balíček, který přináší toto a toto a toto. Je to smrtelné pro politiku ODS a skoro celé v rozporu s volebním programem. Byly bychom rádi, kdybychom o tom mohli diskutovat a korigovat to.“ Odpověď pana premiéra spočívala v tom, že není nic dohodnuto a není potřeba to řešit a budeme se o tom bavit až mezi druhým a třetím čtením v parlamentu. To bylo někdy před prázdninami, tak jsme to opět otevřeli a říkali jsme, že zvýšení DPH je proti prvnímu bodu programu ODS, snížení paušálu pro živnostníky je v rozporu s volebním programem. Slova pana premiéra na tuto naší výzvu, kdy jsme před třemi měsíci chtěli na toto diskutovat, bylo: „Je to koaličně dohodnuto, nediskutujte o tom, nesahejte na to, hlasujte o tom.“ Je to špatný zákon, neřeší reformní kroky na straně výdajů. Pan premiér říkal, že třicet vteřin po tom, co ten balíček neprojde, podá demisi. Žádnou demisi nepodal. Všichni se straší tím, že budou předčasné volby. 

A vy chcete předčasné volby?
Naše kroky jsou jednoznačné. Nechceme žádné předčasné volby ani pád vlády. Chceme jen to, aby tato vláda začala řešit smysluplné reformní kroky. Má na to ještě dva roky. A teď se vrátím k té vaší původní otázce. Ano, my jsme se ve sněmovně vyjádřili, že nastartovat důchodovou reformu v tomto čase tím, že proti stávajícímu deficitu vytvoříme během dvou let ještě plus dalších 26 miliard je špatné. Důchodová reforma je nastavena špatně v jedné věci, protože koalice ustoupila VV a druhý pilíř, který je správný a má být, u nás na rozdíl od ostatních zemí nebude povinný. Tím vznikne ještě větší disproporce mezi vysokopříjmovými a nízkopříjmovými skupinami obyvatel. My jsme chtěli nastartování reformy odsunout. Jako ministr zemědělství jsem prosadil transparentní výběrová řízení na těžbu dřeva v lesích tzv. Dřevěnou knihu, což ročně vygeneruje ročně přes 6 miliard. Celou dobu jsme hovořili o tom, že peníze budou použité na vykrytí propadu při nastartování důchodové reformě. Kdybychom za této situace nezvedli ruku pro tento zákon, tak by nás někteří poslanci ODS už kamenovali. Není v silách poslance, aby byl odborníkem na všechny zákony, a když nebyla diskuse a vysvětlování, je možné, že někteří neví, co vše se schválilo. Snažíme se to všem vysvětlit, snad všichni pochopí.

Můžete principy druhého pilíře důchodové reformy blíže vysvětlit?
Dneska všichni povinně přispíváme ze své mzdy na důchodový účet. Ten se sype do státního rozpočtu a vždy byl za ta léta velmi nabobtnalý a bylo dostatek peněz na vyplácení důchodů. Nyní ale roste počet důchodců a snižuje se počet narozených dětí. Proto je zapotřebí, aby si lidé v aktivním věku začali systému napomáhat. Ještě bylo jedno riziko a to, že si vláda ty peníze půjčila a zapojila ho do rozpočtu na jiné účely. Proto přišlo něco, co funguje všude ve světě, že se zavede druhý balíček peněz a to je to, že lidé, kteří platí balík peněz do státního rozpočtu, tak z toho si několik procent vezmou, nezaplatí je státu, ale musí si je vložit do soukromého fondu, ale tolik, kolik si vezmou z toho povinného odvodu státu, tak tolik tak musí vložit i ze svého. Problém je v tom, že v drtivé většině je tato možnost povinná, aby měli všichni stejné podmínky. Tuto změnu nyní udělají aktivní lidé a lidé s nadprůměrnými příjmy, ale neudělají to ti, kteří nedosáhnou na průměrnou mzdu a takových lidí je 60 %. A ti díky Kalouskovu balíčku zaplatí vyšší DPH, aby mohlo sloužit mimo jiné i na to, aby té minoritní, ale majetnější skupině financovala tu ztrátu, která tam vznikla. Je to spravedlivé? Má to hlavu a patu? Bohužel už to běží, ale jedna z forem je to celé odsunout do dob, kdy bude ekonomický růst a ten to zaplatí anebo to dát jako povinnost pro všechny. Taková byla prostě naše pozice. Bohužel jsme si teď do voleb namíchali smrtící koktejl. Aktivním voličským skupinám bereme paušály, všechny naštveme zvyšováním DPH a aktivním důchodcům říkáme, ať se na to vykašlou a nepřilepšují si k důchodu.