Login / Create an Account
Oficiální stránky MS ODS Příbram

Z. Havrančík: Problém nezaměstnanosti v Příbrami nejsou jen pozemkyzdroj: Periskop

Příbram - Vedení města vyzvalo majitele pozemků, aby v případě zájmu o prodej či pronájem svého pozemku kontaktovali starostu města. Myšlenka výzvy je taková, že město zde bude fungovat jako prostředník mezi pozemkovým vlastníkem a investorem, který by zaměstnal občany města, a tím by se v regionu zmírnila nezaměstnanost. Ta v Příbrami dosahovala v únoru 8,1 procenta, ačkoliv průměrná nezaměstnanost za Středočeský kraj činila v lednu 5,5 procenta.

Člen městského finančního výboru a předseda místního sdružení ODS Zdeněk Havrančík považuje nedostatek pozemků jen za jeden z problémů. Hlavní nedostatek vidí v systému. "Souhlasím s tím, že jednou z možností, jak řešit nezaměstnanost je najít a přivést do našeho města dobrého investora. Spíš by se ale mělo řešit, proč příbramské společnosti musí mít pracovníky z Maďarska, Ukrajiny a dalších zemí," ptá se řečnicky Havrančík, který je zároveň spolumajitelem stavební firmy.

Tento stav je podle něj potřeba analyzovat. "Může se totiž stát, že do Příbrami přijde vyrábět určitá společnost, která bude pouze montovnou. Zaměstná pár našich obyvatel, ale valnou většinu ve výrobě budou tvořit občané jiných států. A následně se jistě objeví i logická námitka, že za nabízenou mzdu, by danou práci nikdo jiný nedělal. A teď co s tím? "

Podle Havrančíka je celý problém složitější a největší úskalí je potřeba hledat ve špatně nastaveném školství. "Na jedné straně máme nedostatek technicky zaměřených lidí, zejména kvalitně vyučených řemeslníků. Na straně druhé máme na úřadech práce fronty mladých lidí, kteří nemohou najít práci v oboru, který vystudovali. Díky množství středních škol a jejich nastavenému financování  děje se to, že se na ně dostávají i žáci,“kteří byli přijati jen kvůli financím“ jež dostává škola za žáka. A učilištím právě tito lidé chybí. Ve svém  okolí se prakticky denně potkávám  s podnikateli a živnostníky, kteří nemohou najít kvalifikované zaměstnance pro svoji činnost. Zde vidím velký potenciál pro snížení nezaměstnanosti v Příbrami. Prostě si zvolit pro život vhodně své povolání s ohledem na budoucí možnost zaměstnání a v případě potřeby jít do rekvalifikace. Ale pozor, jen papír nestačí. Člověk musí daný obor ovládat, a to znamená se neustále něco učit a zdokonalovat se v tom. Teprve v důsledku svého umu může člověk očekávat dobrou odměnu," uzavírá Zdeněk Havrančík.

Připomeňme, že snížení nezaměstnanosti bylo hlavním bodem předvolebního programu hnutí ANO v posledních komunálních volbách. Problém se však stále nedaří vyřešit.