Login / Create an Account
Oficiální stránky MS ODS Příbram

Jiří Kadrnka: Tisková zpráva předsedy jihomoravské ODS k výkřikům Věcí veřejných na odvolání ministrů za ODSDůrazně odmítáme nátlak Věcí veřejných na premiéra Petra Nečase, aby odvolal ministry za ODS. Kompetenci na výměnu vládního týmu má výhradně v rukách předseda vlády.

Jako zemědělský a vinařský region odmítáme zejména nátlak Věcí veřejných na odvolání ministra zemědělství, který má naši plnou podporu. "Tlak Věcí veřejných na premiéra Petra Nečase, aby odvolal ministra zemědělství, považuji ze strany VV za korupčně motivovaný a za průhlednou snahu odvrátit pozornost od skandálů Věcí veřejných," sdělil předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka.

Ivan Fuksa patří bezesporu k nejúspěšnějším polistopadovým ministrům zemědělství a zcela jistě je nejlepším ministrem za posledních 10 let.

Přestože není Ivan Fuksa zemědělec, manažerským způsobem řízení dokázal udržet klid v tomto citlivém rezortu, který byl v minulosti zdrojem řady demonstrací. Podařilo se mu odvrátit stávku zemědělců a přesvědčit Agrární komoru, že ministerstvo dělá maximum možného pro zemědělce.

Zatímco předchozí ministři jen hovořili o podpoře domácích potravin, Ivan Fuksa jako první ministr zemědělství začal skutečně realizovat podporu domácích potravin s důrazem na regionální a bio produkty. Je zřejmé, že mu zemědělci věří. "Osobně jsem se o tom přesvědčil v diskusi s některými členy VOC Mikulov či Svazu ekologických producentů-Ekovín," řekl Jiří Kadrnka, předseda jihomoravské ODS.

Za ministrování Ivana Fuksi se zrychlilo proplácení zemědělských dotací a je zřetelná snaha o snížení byrokracie.

Ve výše uvedeném kontextu se jeví jako absurdní tvrzení Věcí veřejných, že ministr Fuksa má být odvolán kvůli hospodaření ve státních lesích. Pro toto tvrzení VV nenabízejí žádné důkazy. Ivan Fuksa je naopak prvním ministrem zemědělství, který dokázal zprůhlednit hospodaření státního podniku Lesy České republiky. Díky novým tendrům, které zlepšují hospodaření státních lesů a brání korupci, získá stát z prodeje stejného objemu dřeva o 2,7 miliardy korun vyšší zisk, než v roce 2010. Je zjevné, že tyto peníze, které získá stát navíc, budou někomu chybět. Kvůli této sumě jistě stojí za to žádat hlavu ministra. Tento vyšší zisk státu byl možný díky zavedení nového modelu tendrů, který vylučuje nevýhodný prodej dřeva přes prostředníky - brání korupci a manipulací s cenou. Tyto modely jsou součástí dlouhodobé koncepce ministra, známé jako Dřevěná kniha, kterou vzala na vědomí vláda, a uložila ministru Ivanovi Fuksovi koncepci realizovat. Tyto nové tendry mají podporu drtivé části odborné a podnikatelské veřejnosti a poprvé v historii je ocenila jako nediskriminační mezinárodní protikorupční organizace Transparency International.

Obáváme se, že pravým důvodem k odvolání Ivana Fuksy je právě jeho úspěšný boj proti korupci a ztrátám při prodeji dřeva. Dřevěná kniha totiž zamezila nevýhodnému prodeji dřeva přes Hradeckou lesní a dřevařskou společnost (HLDS), která podle nezávislého posudku způsobovala LČR a tím i státnímu rozpočtu ztráty kolem tři sta milionů ročně.

Ptáme se, jaký je vztah Věcí veřejných, potažmo vztah Víta Bárty k podnikatelským aktivitám HLDS?

Ptáme se, proč Vít Bárta ve vládě prosazoval pokračování pro stát nevýhodného prodeje dřeva přes prostředníky?

Chtěl snad touto metodou Vít Bárta naplnit Etický kodex Věcí veřejných schválený Kompetentní radou Věcí veřejných a přes předražené státní zakázky plnit stranickou kasu Věcí veřejných?

Ptáme se, proč Věci veřejné tlačí právě na odvolání Ivana Fuksy, ačkoli není spojen s žádnou aférou a ve svém resortu je dobře přijímán.

Vyzýváme Věci veřejné, aby konkrétně vysvětlily, proč mají být nové tendry, které přinesly státu zvýšený zisk v řádu miliard, důvodem k odvolání ministra Ivana Fuksy.

Kategorie: