Login / Create an Account
Oficiální stránky MS ODS Příbram

Obyvatele příbramských obcí už pět let trápí zdemolované mostyPorušená statika rodinných domů, rozbité obecní silnice a chodníky, poškozená veřejná zeleň, hluk, prach a stálá obava o vlastní bezpečnost. Taková situace doprovází již několik let život obyvatel příbramských obcí Hluboš, Pičín, Suchodol, Trhové Dušníky, Sádek a některých dalších. Důvodem je havarijní stav dvou mostů na silnici II/118 z Příbrami do Hluboše. Respektive vynucená objízdná trasa pro kamiony, které si ale zkracují cestu právě přes zmíněné obce. Středočeský krajský úřad řešení tohoto problému neustále oddaluje, od minulého září pak se starosty obcí již nekomunikuje vůbec. Proto se včera sešli v Příbrami s poslancem parlamentu ČR Ivanem Fuksou a dohodli se na společném postupu.

Příbram (2. května 2011) – Schůzka se uskutečnila v salonku příbramské restaurace Švejk. Kromě Ivana Fuksy se jí zúčastnili i Jiří Burian, místopředseda výboru pro dopravu krajského zastupitelstva a starostové obcí Sádek (Jan Kufa), Pičín (Josef Mezera), Hluboš (Jiří Prokeš), Trhové Dušníky (Milan Smíšek), Jince (Josefa Hála) a Suchodol (Emil Tabaček).


Doprava je v úseku silnice Příbram – Hluboš přes mosty v katastrálním území Trhových Dušníků omezena pro těžké automobily včetně kamionů od druhé poloviny roku 2006. „Na řešení tohoto problému jsem se podílel ještě jako starosta Příbrami,“ uvedl Ivan Fuksa. „V té době se nám podařilo s ostatními starosty dotčených obcí prosadit do krajského rozpočtu asi 35 milionů korun na nezbytné vykoupení pozemků. Projekt a stavba se pak měly hradit hlavně z evropských dotací,“ vysvětlil Fuksa. „Dosud se však nestalo nic a obyvatelům obcí to způsobuje značné škody. Navíc je to velmi nebezpečný a zároveň frekventovaný úsek silnice. Proto jsem se rozhodl v této věci angažovat,“ dodal.


Problém je v tom, že zatímco bývalé vedení kraje mělo jako svou prioritu zlepšení stavu silnic v kraji, to současné dává peníze všude jinam, jenom do dopravy ne. „Velmi se zhoršila i komunikace ze strany krajského úřadu. Na dotazy ohledně probíhajících a plánovaných dopravních staveb neodpovídá ani vedení kraje a už ani zodpovědní úředníci,“ upozornil Jiří Burian.


To potvrdil i starosta Pičína Josef Mezera. Právě obyvatelé této obce trpí neřešením problému havarijního stavu mostů zřejmě nejvíce. „Naposledy jsme měli na krajském úřadu jednání loni v září. Dostali jsme i příslib, že se začne stavět ve druhém kvartále letošního roku. Od té doby je však mrtvo po pěšině a zase se nic neděje,“ řekl. „Přestali jsme už opravovat i opakovaně rozbíjené chodníky a obrubníky,“ posteskl si.


Podle starosty Jinců Josefa Hály má uvedená silnice a řešení jejího havarijního stavu pro tuto lokalitu strategický význam. „Jsem přesvědčený, že by nám to pomohlo řešit i problém nezaměstnanosti,“ uvedl. „Mnoho lidí nyní odrazuje k nám po ní cestovat,“ dodal.


Starostové se na dnešním setkání s Ivanem Fuksou dohodli na dalším postupu. „Požádám dopisem středočeského hejtmana Davida Ratha a jeho náměstka pro dopravu Robina Povšíka, aby řešení tohoto problému, který ohrožuje i bezpečnost obyvatel, věnovali náležitou pozornost a průběžně budu situaci sledovat. Zároveň se pokusíme se starosty prověřit všechny další možnosti řešení,“ vysvětlil Ivan Fuksa. Jiří Burian pak z pozice místopředsedy dopravního výboru krajského zastupitelstva prověří aktuální stav v této kauze a projedná ji v dopravním výboru zastupitelstva i s ředitelem odboru dopravy krajského úřadu. Se starosty dotčených příbramských obcí se pak budou průběžně informovat, jak řešení problému pokračuje. „Po dosavadních zkušenostech z jednání v otázkách dopravy na krajském úřadu si nedělám iluze, že by k nám byli obzvlášť vstřícní. Určitě to ale zkusíme,“ řekl Jiří Burian. Pokud se ale krajský úřad a vedení kraje budou chovat dál přehlíživě, uvažují starostové poškozených obcí i organizování akcí občanské nespokojenosti.

Kategorie: