Login / Create an Account
Oficiální stránky MS ODS Příbram

MHD Příbram: Je třeba události posuzovat v kontextu doby

Ivan Fuksa

Ještě po 12 letech, po třech volebních období za vlády ČSSD a následně ANO, asi můžu za to,  že v Příbrami jezdí zastaralé autobusy MHD. 
 
V reakci na tiskovou zprávu města chci jen připomenout, že za mého působení na radnici jsme také byli nespokojeni s kvalitou MHD. Taky jsme vyhlásili výběrové řízení. Provozovateli oznámili, že s ním už neprodloužíme smlouvu! 
Do výběrového řízení se však nikdo nepřihlásil, kromě tehdejšího provozovatele. Dokonce s oznámením, že když do Vánoc nepodají nabídku, může se stát, že od 1. ledena nebude MHD v Příbrami jezdit!!! To by byl průšvih, který nepřeji žádnému starostovi ani zastupitelům. 
V té době nebyla konkurence, která by měla dostatečnou kapacitu, aby tehdejšího dopravce nahradila. 
Nezbylo než pokračovat. 
Poté co Veolie (poté Arriva) koupila tehdejšího provozovatele MHD, nakoupila nové autobusy, zavedli jsme společně nový čipový odbavovací systém. Jeden z prvních v republice. Arriva však požadovala s blížícím se příchodem celosvětové hospodářské krize stabilnější smlouvu. Aby měla jistotu, že když nakoupí další nové vozy (což se stalo) nebyla z jakýchkoli důvodů (hlavně politických) ukončena smlouva.
Škoda že za 12 let neuměl nikdo vyjednat a prosadit obnovu vozového parku MHD, která vždy vyžaduje finanční spoluúčast města. Radnice neinvestovala a raději šetřila.
 
Když jsem byl ministrem zemědělství, požádal mě pan J. Vařeka několikrát o schůzku týkající se jeho podnikatelských aktivit. Rád jsem mu vyšel vstříc. Byl to Příbramák. Nebyl v politice.
Poté, co se stal starostou, a já už byl mimo politiku, také jsem ho požádal o schůzku. Přijal mne. Předal jsem mu mimo jiné informace ohledně dopravních projektů a nabídl pomoc. Bezplatně! Nereagoval. Od té doby už bez odezvy. Škoda. 
 
Dnes je však přepravců více a jsou kapitálově silnější. Držím starostovi Vařekovi palce, ať vyberou pro naše město kvalitnější firmu. Je to v zájmu nás všech. 
 
Tolik na vysvětlení tehdejší situace.
 
TISKOVÁ ZPRÁVA  Města Příbram
Zastupitelé neschválili prodloužení smlouvy s provozovatelem MHD v Příbrami, bude se soutěžit nový dopravce
 
Kategorie: